ПРАГРАМА ХХ Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі “МАЛАДЗЕЧНА – 2021”, прысвечанага 20-годдзю фестывалю 11 – 12 чэрвеня 2021 года

ПРАГРАМА

ХХ Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі

“МАЛАДЗЕЧНА – 2021”,

прысвечанага 20-годдзю фестывалю

11 – 12 чэрвеня 2021 года

 

Першы дзень – 11 чэрвеня
Гарадскі  парк – агароджа парка ўздоўж вул.Вялікі Гасцінец
  Арт-праект “Фестывальны шлях” – размяшчэнне банераў, якія адлюстроўваюць яскравыя моманты з  гісторыі фестывалю
Вуліцы горада, плошчы, гарадскі парк
  Праект “Роднае слова” – размяшчэнне на білбордах, інфармацыйна-рэкламных стэндах вершаваных радкоў  паэтаў-класікаў, сучасных творцаў аб родным слове
Выставачная зала Палаца культуры
1000 Выстава “Фестываль. Духоўнасць. Культура”
Канцэртная зала Палаца культуры
1030 ІІ тур рэспубліканскага этапу Нацыянальнага конкурсу     маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні
1500 III тур рэспубліканскага этапу Нацыянальнага  конкурсу  маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні ў суправаджэнні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны  аркестр Беларусі”
Пляцоўкі – Цэнтральная плошча, вул. Прытыцкага
1200 #Творчы квартал Міншчыны”
Мінскі абласны тэатр кукал “Батлейка”
1200 Спектакль”Казкі з куфэрка” для дзяцей малодшага ўзросту
Мінскі абласны  краязнаўчы  музей
1230 “Спявак  культуры края” персанальная выстава скульптара, уражэнца Мінскай вобласці, лаурэата Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь Аляксандра Фінскага
Канцэртная зала Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага
1300 “Гісторыя і сучаснасць. Музычныя інструменты розных эпох” – аўтарскі праект кампазітара Дзмітрыя Лыбіна
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1500 Канцэртная праграма “Маладзечна – творчы горад”
Малая зала Палаца культуры
1500 Праект “Асоба эпохі” – творчая сустрэча з народным артыстам Беларусі Леанідам Захлеўным
Канцэртная зала Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага
1600 Канцэртная праграма “Музыка беларускіх кампазітараў”  народнага духавога аркестра Маладзечанскага музычнага каледжа
імя М.К.Агінскага
КУП “Тэлевізійная вяшчальная сетка” тэлепраграма “МКТБ”
1700 Тэлеперадача “У аб’ектыве” з удзелам творчых асоб Беларусі
Мінскі абласны драматычны тэатр
1700 Спектакль “На другі дзень Семухі”
Касцёл святога Іосіфа
1800 Канцэрт беларускай духоўнай музыкі ў рамках культурна-адукацыйнага праекта “Музыка беларускіх кампазітараў –  пакаленню XXI стагоддзя” ў выкананні харавога ансамбля “Concertino” Беларускага саюза кампазітараў
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1900 Парад духавых аркестраў “Фанфары Міншчыны”
Амфітэатр
2130 Урачыстае адкрыццё ХХ Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі  “Маладзечна – 2021”

Узнагароджванне лаўрэатаў Нацыянальнага конкурсу маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні.

Канцэрт “Талака”, прысвечаны творчасці класіка беларускай літаратуры Уладзіміра Караткевіча і генія беларускай песні Ігара Паляводы, у выкананні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік і галоўны  дырыжор – народны артыст Беларусі, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь, лаўрэат прэміі Саюзнай дзяржавы, прафесар Міхаіл Фінберг

  Феерверк
Амфітэатр
2330 Дыскатэка
 

Другі дзень – 12 чэрвеня

Канцэртная зала Маладзечанскай ДШМ
1030 Канцэрт акадэмічнай музыкі “У гонар беларускай музычнай будучыні”  творчых калектываў Заслужанага калектыву “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік і галоўны  дырыжор – народны артыст Беларусі, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь, лаўрэат прэміі Саюзнай дзяржавы, прафесар Міхаіл Фінберг
Канцэртная зала Палаца культуры
1100 Гала-канцэрт “Маладзічок” запальвае зоркі” лаўрэатаў
IX адкрытага конкурсу юных выканаўцаў эстраднай песні  “Маладзічок – 2021”
Мінскі абласны драматычны тэатр
1100 Спектакль “Проста МяфаМінскага абласнога драматычнага тэатра
Пляцоўка – Гарадскі парк
1200 «Мой АРТ-ГОРАД» – мастацкі пленэр
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1200 Канцэртная праграма “Колер маёй краіны”

Флэш-моб, акцыя “Колер маёй краіны”, канцэртная праграма дзіцячых калектываў Маладзечанскага раёна

Пляцоўкі –Цэнтральная плошча»,  вул. Прытыцкага
1200 #Творчы квартал  Міншчыны”
Пляцоўка ля кінатэатра “Радзіма”
1300-2000

 

Канцэртная праграма вакальнага, харэаграфічнага і цыркавога мастацтва “#Творчы Molo”
Пляцоўка інтэрактыўных гульняў і дзіцячай творчасці “Пабудуй кардонны горад”
Фотавыстава “#CitiArt Molo”
Фотазона “#Закаханы Molo”
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1400 Канцэртная праграма творчых калектываў Мінскай вобласці
Зала ўрачыстасцяў Палаца культуры
1400 “Суразмоўцы” інтэрв’ю з вядомымі асобамі. Аўтарская папулярная праграма тэлеканала “Беларусь 3” пісьменніка, заслужанага дзеяча культуры Рэспублікі Беларусь Навума Гальпяровіча
Канцэртная зала музычнага каледжа імя М.К.Агінскага
1500 “Сімфанічная  рапсодыя” – беларуская музыка розных эпох
у выкананні творчай моладзі
Пляцоўка – Гарадскі парк
1500 “Тэрыторыя дзяцінства” – канцэртна-забаўляльная пляцоўка. для дзяцей
Малая зала Палаца культуры
1600 Музычна-паэтычная  гасцёўня “Святло Радзімы. Радасць Перамогі” з удзелам беларускіх паэтаў, дзеячаў культуры
і мастацтва Беларусі, фіналістаў рэспубліканскага конкурсу юных чытальнікаў “Жывая класіка”
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1630 – 2130 Канцэртная праграма творчых калектываў Віцебскай, Брэсцкай, Гродзенскай, Гомельскай і Магілёўскай вобласці і г.Мінска
Канцэртная зала Палаца культуры
1700 Спектакль “Паўлінка” Нацыянальнага акадэмічнага тэатра імя Янкі Купалы
Чысцінскі сельскі дом культуры
1700 Новая канцэртная праграма ў выкананні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік і галоўны  дырыжор – народны артыст Беларусі, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь, лаўрэат прэміі Саюзнай дзяржавы, прафесар Міхаіл Фінберг
Пляцоўка-сквер дэкаратыўна-паркавых скульптур “Вернісаж камянеў” ля Палаца культуры
1800 Паэтычная пляцоўка з удзелам беларускіх паэтаў
Пляцоўка – Гарадскі парк
1800 «АRTBattle« – маладзёжная крэатыўная прастора
Амфітэатр
2130 «Маладзечна – насустрач шлягерам» – гала-канцэрт закрыцця ХХ Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі  “Маладзечна – 2021”

Музычнае прадстаўленне з  удзелам зорак беларускай эстрады, пераможцаў конкурсу маладых выканаўцаў розных гадоў

13 чэрвеня
Канцэртная зала Палаца культуры
1800 «Прысвячэнне песняру» – канцэрт Беларускага Дзяржаўнага ансамбля «Песняры» да 80-годдзя заснавальніка ансамбля народнага артыста СССР Уладзіміра Мулявіна

 

На працягу двух фестывальных дзён будуць працаваць:

 

Пляцоўка – Цэнтральная плошча

11.00–21.00  –  “Беларускі пачастунак” – выстава-продаж тавараў народнага спажывання

 

Вуліца Прытыцкага

12.00–20.00 “Горад майстроў” – экспазіцыя дэкаратыўна-прыкладнога і выяўленчага мастацтва

 

Пляцоўка “Цяністая  зона вай-фай і падзарадкі”

 

Гульнёвыя атракцыёны, батуты, продаж салодкай ваты, папкорну, марожанага і інш.

 

На працягу ўсяго фестывалю будзе арганізавана відыаздымка момантаў фестывалю, флэш-моба “Колер маёй краіны”